День вишиванки: український національний одяг продовжує підкорювати світ

День вишиванки: український національний одяг продовжує підкорювати світ

Незважаючи на національну приналежність, сьогодні вишиванка - загальносвітовий тренд.

День вишиванки українці традиційно відзначають у третій четвер травня. У 2018 року свято випало на 17 травня. У цей день люди по всьому світу одягають вишиванку на роботу, в школу, в університет, в дитячий сад для того, щоб підкреслити свою причетність до української культури. В Україні на честь свята щорічно проходять паради і ходи у вишиванках, конкурси та акції.

Але мало хто знає, що законодавцем моди на вишиванку в Європі став відомий український письменник і поет Іван Франко. Він часто носив вишиту сорочку з європейським костюмом, і таким чином заснував своєрідну моду. Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком і вишитою сорочкою під пишними комірами і краватками".

В кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. У 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок, після чого в Європі почався справжній бум на вишиванки.

До речі, ви можете ознайомитися із історією національного вбрання із проекту "Спадок". Це цикл коротких атмосферних роликів, історій національного костюму, виробництва FILM.UA Group за участі Українського Інституту Історії Моди. Яскраве відео демонструє як у XIX-ХХ столітті виглядала українка в залежності від віку, соціальної приналежності та історико-культурної області проживання.


Зараз вишиванка - загальносвітовий тренд. Елементи української вишивки використовують у своїх колекціях визнані в світі модельєри і модні будинки - Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana.

Зірки шоу-бізнесу теж у захваті від українських вишиванок. У період проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. Також люблять носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок, Різ Уізерспун, Ніколь Кідман, Кеті Холмс, Джекі Чан, Арнольд Шварцнеггер, Сильвестр Сталлоне і багато інших.

Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля - її можна легко придбати. Але традиція вишивати теж відроджується. Майстри комбінують різні орнаменти та візерунки, популярна квіткова вишивка. Та й сам крій сорочки змінився - йде в ногу з часом. Якщо в давнину переважно вишивали червоними, чорними і білими нитками - сьогодні палітра набагато більша.

Крім Дня вишиванки, українці все частіше одягають національний одяг на інші великі свята, державні та релігійні, - День Незалежності, День Конституції або День прапора, на Великдень, Різдво.

Фото - uk.wikipedia.org

Коментарі

Залиште свій коментар

Увага: HTML розмітка не підтримується!

Відправити